V Prahe padol svetový rekord! Jepkosgeiová prvou ženou na 10 km na ceste pod 30 minút

Pridané: 10.9.2017 10:42:33

10 September 2017

V sobotu ovládla Joyciline Jepkosgeiová Grand Prix v Prahe za 29:43 a vlastný svetový rekord vylepšila o 21 sekúnd. Medzi mužmi sa z triumfu tešil Keňan Benard Kimeli za 27:10.

V Prahe padol svetový rekord! Jepkosgeiová prvou ženou na 10 km na ceste pod 30 minút

Dvadsaťtriročná Jepkosgeiová nasadila vysoké tempo hneď po štarte a utiekla všetkým súperkám. "Som naozaj veľmi šťastná. Verila som si. Nebolo to však jednoduché," povedala v rozhovore pre Českú televíziu.

Staronová svetová rekordérka Joyciline Jepkosgei rozdávala v cieli úsmevy, ako je jej dobrým zvykom. "Som veľmi šťastná, že som dnes zvíťazila a podarilo sa mi zabehnúť svetový rekord. Na rekord som bežala vlastne od začiatku, čo mi vážne dalo zabrať. Každopádne som veľmi šťastná, že sa mi to podarilo, "hovorí pretekárka, ktorá si svetovým rekordom v hodnote 29:43 dobehla pre atletickú nesmrteľnosť.

Keby sa uznávali svetové rekordy aj na päť kilometrov, bola by Joyciline Jepkosgei dokonca dvojnásobnou svetovou rekordérkou. Medzičas na piatom kilometri totiž prebehla v čase 14:32. Doteraz žiadna žena nebežala na ceste rýchlejšie. "Od prvých kilometrov išlo všetko podľa plánu, lepšie to snáď ani byť nemohlo. Som teraz síce dosť unavená, ale naozaj spokojná, "dodala Jepkosgei.

Veľmi rýchlo sa bežalo aj medzi mužmi. Prvý traja v cieli sa okrem stupňa víťazov na Birell Grand Prix Praha postavili aj na prvé tri priečky v tohtoročných svetových tabuľkách na desať kilometrov. Strhujúci záver dopadol lepšie pre Bernarda Kimeliho, ktorý druhého Mathewa Kimeliho zdolal o jedinú sekundu a to v čase 27:10 (nový rekord podujatia)

Výsledky:
Muži: 1. B. Kimeli 27:10, 2. M. Kimeli 27:11, 3. R. Kipruto (všetci Keňa) 27:13
Ženy: 1. Jepkosgeiová 29:43 - svetový rekord, 2. Chemutaiová (obe Keňa) 30:06, 3. Jepchumbaová (Bahrajn) 30:25

Táto stránka používa cookies. Viac info