V okolí Novej Lesnej pribudli nové trasy s krásnymi výhľadmi

Pridané: 3.9.2017 22:01:18

03 September 2017

V tatranskej obci Nová Lesná a jej okolí pribudlo viac ako 20 kilometrov značených trás

V okolí Novej Lesnej pribudli nové trasy s krásnymi výhľadmi

Začínajú sa v blízkosti nedávno otvoreného Parku horských vodcov a záchranárov, sú vhodné pre beh, nordic walking alebo pešie prechádzky. „Trasy vedú okolo rôznych zaujímavostí obce, ktorá je známa aj ako kolíska horských vodcov, zároveň aj výhľadmi na štíty Vysokých Tatier," informoval starosta Novej Lesnej Peter Hritz. Najdlhšia trasa má 11,1 kilometra a vedie do Starého Smokovca, po ďalšej sa domáci aj turisti dostanú na Hrebienok.

Trasa Po stopách horských vodcov má 1,5 km a vedie z Novej Lesnej k Soche Janka Počúvaja v časti Malý Smokovec, vyznačená je oranžovou farbou. Východiskovým bodom je spomínaný park, ktorý ponúka informácie o najznámejších horských vodcoch pochádzajúcich z obce a tiež o histórii tohto povolania. Z obce pochádza 82 záchranárov, horských vodcov a horolezcov. Trasa ďalej vedie smerom k cintorínu, na ktorom sú niektorí z nich aj pochovaní, pokračuje až k spomínanej časti obce. „V Malom Smokovci si možno pozrieť Sinajskú kaplnku s Mojžišovým desatorom a slnečné hodiny s informáciou k orientácií štítov Vysokých Tatier," upozornil starosta.

Vďaka žlto značenej trase je zase obec napojená na rozsiahlu sieť značených bežeckých a nordic walking (severská chôdza) trás v regióne Vysokých Tatier, ktoré boli vytvorené v rámci projektu Tatry v pohybe. Trasa s dĺžkou 9,37 km vedie z centra obce na Hrebienok. „Je zhodná s pretekárskou trasou Memoriálu Jána Stilla, populárneho bežeckého podujatia, ktoré sa každoročne koná v Novej Lesnej na pamiatku najznámejšieho miestneho horského vodcu," vysvetlil Hritz. Z Novej Lesnej sa trasa napája na cestu na Dolný Smokovec. Pokračuje smerom do Horného Smokovca, k Ceste Slobody až na Hrebienok, pred cieľom čaká turistov trojkilometrové stúpanie.

Pripravený je aj veľký okruh, ktorý má 11,1 km, vyznačený je zelenou farbou. Štart je v parku v nadmorskej výške 749 metrov. Úvodná časť trasy vedie ulicami Novej Lesnej a po asi 700 metroch sa napojí na lesnú asfaltovú cestu Biela púť. „Tento úsek trasy, z ktorého sú nádherné výhľady na štíty Vysokých Tatier, meria necelých osem kilometrov a postupne stúpa do nadmorskej výšky 914 metrov," informoval starosta. Po 8,5 km od štartu vyústi v Dolnom Smokovci, odkiaľ pokračuje späť do Novej Lesnej.

Táto stránka používa cookies. Viac info