Slováci v Šamoríne so všetkou skromnosťou a s domácou podporou

Pridané: 8.12.2017 22:00:00

08 December 2017

Na 24. majstrovstvách Európy v krose budú v nedeľu Slováci v šamorínskom komplexe x-bionic® sphere štartovať so všetkou skromnosťou a s výraznou domácou podporou. Na veľa si netrúfajú, na jednej strane pôjdu s kožou na trh, na druhej so snahou využiť ME na odrazový mostík do budúcnosti.

Slováci v Šamoríne so všetkou skromnosťou a s domácou podporou

Vlani v talianskom meste Chia najviac vynikli v seniorskej kategórii naturalizovaní Afričania. Medzi ženami si prvé dve miesta vyhradili pre seba Turkyne s kenským pôvodom Yasemin Canová a Meryem Akdová a aj medzi mužmi sa odpútala od ostatných dvojica Turkov s kenskou krvou Aras Kaya a Polat Kemboi Arikan. Zo 17 Slovákov na štarte sa najviac vo výsledkovom popredí ocitla na 39. mieste Lucia Janečková vo vekovej kategórii do 23 rokov. Pre mladých Slovákov to bola veľká škola a zažili aj realitu, ktorá trochu bolela.

"Očakávania sú teraz primerané, bude to najväčší šampionát v histórií vzhľadom na účasť a okrem toho bude vo výnimočnom stredisku asi aj najlepší," predpovedá vedúci tímu, šéftréner SAZ Martin Pupiš. "Prvýkrát sa nepoužijú autobusy na transport, atléti sa dostanú pešo z hotela na trať a toto asi všetkých prekvapí. Pre nás je šampionát výnimočný v tom, že bude doma, máme najväčšiu výpravu v histórii a samozrejme z toho vyplývajú aj očakávania vo výsledkoch. Vychádzame z reality, veď pred piatimi-šiestimi rokmi to vyzeralo, akoby sme nemali ani bežcov. Na tento šampionát sme začali predčasom budovať tím, ktorý sa teraz len odráža z dna. Hlavne pre mladých by to mal byť štart do veľkej atletiky s možnosťou stať sa nasledovníkmi Štefka a Vanka."

Veľké ciele si 19-členná slovenská výprava nekladie. "Jedno umiestenie do štyridsiatky, jedno do päťdesiateho a jedno do 12-ky v tímoch. Na prvý pohľad to nevyzerá veľa, no možnosti a samotná realita nám nedovoľujú pomýšľať vyššie," uviedol Martin Pupiš.

S kožou na trh pôjdu Slováci vo veľkej konkurencii. Dosiaľ najcennejšie umiestenie dosiahol na ME v chorvátskom Meduline pri svojej premiére Róbert Štefko v roku 2002 s 29. miestom. "Odvtedy sa výkonnosť zvýšila, predchádzajúcich 15 rokov bolo v znamení globalizácie, väčšina najlepších sa naturalizovala a pochádza z Kene alebo Etiópie," dodal M. Pupiš. "Najviac vkladáme nádeje do mladých, kde behajú Afričania len sporadicky. Dúfam, že nás niekto prekvapí a ak skončí do 40. miesta, budeme to považovať za zahviezdenie. Možno to bude divák vnímať negatívne, no vzhľadom na počty štartujúcich, väčšinou okolo stovky, by to bolo umiestenie v prvej polovici výsledkovej listiny, pre nás výnimočný výsledok."

Škoda, že v kategórii do 23 rokov nebude štartovať Zuzana Durcová, okrem toho Lucia Janečková nebehá v top forme. "Spoliehal som sa aj na mužov, no Peter Ďurec sa zranil. Presadiť by sa mohol primerane Tibor Sahajda, ktorý sa dobre ukázal na košickom maratóne. Mladí sú skôr nevyzretí, no v prajnej atmosfére môžu prekvapiť," dodal Pupiš.

Vlani išla početná 17-členná výprava na skusy. "Od talianskeho Chia rok prípravy najlepšie zužitkoval Peter Ďurec, no zranil sa, čas nepremárnili ani Tibor Sahajda a Jozef Urban. Menej už mladí, ktorí sa zamerali na viacej disciplín a pozornosť rozdrobili. Vytrvalec by si mal vybrať v sezóne jeden, alebo dva vrcholy, nie trieštiť sily na viacerých. Očakávania spočívajú vo fakte, že Slovensko nikdy nebude vytrvalostná veľmoc. Mladí asi zistia, že konkurencia je obrovská a ak sa chcú presadiť, musia trénovať ešte tvrdšie ako doteraz. Až vtedy, keď budú na seba prísnejší, môžu sa k nej viac priblížiť," povedal Pupiš.

Program ME
8.45 otvárací ceremoniál, 9.00 juniorky na 4180 m, 9.25 juniori na 6280 m, 9.55 ženy do 23 rokov na 6280 m, 10.35 muži do 23 rokov na 8230 m, 11.15 ženy na 8230 m, 11.55 muži na 10.180 m, 13.10 miešané štafety na 6280 m

Zdroj: TASR

Táto stránka používa cookies. Viac info