Šampión Gatlin sa poklonil Boltovi: "Bučanie som vytesnil"

Pridané: 6.8.2017 13:30:48

06 August 2017

Londýn 6. augusta - Ani sobotňajší triumf na stovke na majstrovstvách sveta nezabezpečil americkému atlétovi Justinovi Gatlinovi priazeň londýnskeho publika. Dvojnásobný dopingový hriešnik totiž zdolal kráľa šprintu v jeho posledných individuálnych pretekoch. Jamajčan Usain Bolt finišoval bronzový, keď sa medzi rivalov vtesnal mladý Američan Christian Coleman.

Šampión Gatlin sa poklonil Boltovi: "Bučanie som vytesnil"

Ich súboje sa často označovali ako duely "dobrého proti zlému". Bolt sa vždy prezentoval zábavnou povahou a očakávala sa jeho zlatá rozlúčka na mieste, kde v roku 2012 trikrát triumfoval na olympijských hrách. Zradil ho však pomalý štart. "Ten ma zabil. Normálne sa každým behom zlepšoval, ale nie tentoraz," priznal jedenásťnásobný majster sveta.

Gatlin ho mal na lopate už pred dvoma rokmi na svetovom šampionáte v Pekingu, no zaváhal v poslednej chvíli a prehral o stotinu sekundy. V Londýne nezopakoval rovnakú chybu. "Prechovávam k nemu výlučne rešpekt. Aj keď som od neho starší, je pre mňa obrovská inšpirácia," vyhlásil o päť rokov starší Gatlin na adresu Bolta. Rešpekt prejavil, keď pred svetovým rekordérom pokľakol priamo na dráhe, na ktorej ho pokoril. Nálepka "zloducha" ho sprevádzala na každom kroku, dokázal sa však koncentrovať na vlastný výkon a nevnímal bučanie 60-tisícového obecenstva.

"Vytesnil som to. Tí, ktorí ma milujú, mi držia palce. Ľudia doma, tréner, manažér, fanúšikovia, priatelia. Myslel som radšej na toto. Robil som to všetko pre ľudí, ktorí vo mňa verili aj v časoch, keď som v seba neveril dokonca ani ja. Je však trocha smutné, že bučanie na mňa bolo hlasnejšie než podpora pre niektorých ostatných. Nepotrebujem tomu rozumieť. Odsedel som si svoje, teraz som naspäť. Som len športovec. Snažím sa inšpirovať ostatných, správať sa slušne, pogratulovať súperom po každej súťaži, popriať každému veľa šťastia. Nálepka zloducha mi príde ako hľadanie senzácie," citoval Gatlina server ESPN.

Američan má za sebou tresty za dopingové prehrešky z rokov 2001 aj 2006. V druhom prípade mu hrozil doživotný dištanc, ktorému sa vyhol spoluprácou s komisármi. Po odvolaní mu suspendáciu skrátili na štyri roky. Po druhom návrate podľahol Boltovi na OH 2012, 2016 aj MS 2013, 2015. Dočkal sa v roku 2017, keď sa vzhľadom na motiváciu Bolta predpokladali iba preteky o druhé miesto. "Ako prvé mi povedal dve veci. Pogratuloval mi a potom, že som si nezaslúžil bučanie. On vie, ako veľmi driem. Toto bola jeho rozlúčka, bral som to po všetkých víťazstvách i prehrách mojej kariéry ako úžasnú príležitosť. Je inšpirácia, pre mňa aj všetkých ostatných. Je skvelý chlap. Na dráhe sme rivali, ale mimo nej sa spolu bavíme, žartujeme," dodal Gatlin, ktorý momentálne nemá v úmysle napodobniť Bolta a odísť do atletického dôchodku. Možno potiahne až do olympijských hier 2020 v Tokiu: "Pôjdem rok za rokom a preteky za pretekmi. Uvidíme, kam ma to dovedie."

Zdroj: TASR

Táto stránka používa cookies. Viac info