Sahajda s prehľadom splnil vytúžený limit, želá si viac podpory

Pridané: 1.10.2017 15:08:16

01 Október 2017

Splnený limit na ME 2018, osobný rekord a titul najlepšieho Slováka na košickom maratóne. Slovenský vytrvalec Tibor Sahajda mal po 94. ročníku Medzinárodného maratónu mieru niekoľko dôvodov na radosť, keďže na tradičnom podujatí dosiahol všetky stanovené méty.

Sahajda s prehľadom splnil vytúžený limit, želá si viac podpory

Až sa nechcelo veriť, že Sahajda bežal v prvú októbrovú nedeľu iba svoj druhý maratón. Ten prvý absolvoval pred pár mesiacmi v Rajci, kde mu na prvenstvo stačil čas 2:23:51 h. Tento v Košiciach vylepšil o viac ako tri minúty na 2:18:44 h. "Na to, že je to môj druhý maratón, sa nemám za čo hanbiť," uviedol Sahajda s úsmevom a následne zhodnotil svoj beh. "Tvrdo som trénoval a veril som si. Do polovice maratónu sme išli spoločne s Jožkom Urbanom. Cítil som sa energeticky dobre a už som premýšľal nad svojou taktikou do druhej polovice. Mal som dostatok síl, veril som si a skúsil som zrýchliť. Jožo nešiel so mnou do nástupu a ja som potom bojoval až do cieľa. Na posledných štyroch kilometroch som mal už dosť veľkú krízu a bojoval som sám so sebou, aby som prišiel do cieľa."

Z jeho vyjadrení bola cítiť spokojnosť s časom i umiestnením, zároveň však priznal aj istú rezervu, z ktorej by chcel vyťažiť v budúcnosti. "Mohlo by to byť aj lepšie. Treba hlavne tvrdo trénovať, zostať zdravý a môže to byť lepšie. Iní bežci mávajú výsledky okolo 2:13:00, tak prečo by sme aj my nemohli byť takí? Všetko závisí od prípravy. Nie je jednoduché aj pracovať aj trénovať. Keď však chce človek dosahovať výborné časy, tak musí mať podmienky," uviedol 27-ročný člen košického klubu TJ Obal Servis.

Na domácom maratóne mu išlo aj o splnenie limitu pre majstrovstvá Európy 2018 v Berlíne. Stanovený čas 2:21:00 h pokoril bez väčších problémov a môže sa tešiť do Nemecka. "Je to ďalšia motivácia do tréningu. Na jar by som chcel odbehnúť ešte jeden maratón, trebárs v Hamburgu. Chcel by som svoj 'osobák' ešte vylepšiť," netajil Sahajda, ktorý pokoril aj ďalšiu hranicu. Ako najlepší Slovák sa vtesnal aj do času 2:25:00 h potrebného na zisk prémie 1000 eur.

S druhým miestom spomedzi Slovákov a celkovo 10. priečkou sa musel uspokojiť Jozef Urban, Sahajdov kamarát i súper. "On tvrdo trénuje a ja tiež. Musíme sa podporovať. Sme malý národ a je potrebné, aby sme držali pokope a trénovali spolu. Bolo by fajn mať spoločnú zimnú prípravu. Dúfam, že nás teraz v klube viac podporia, keďže videli, že nejaký efekt z nás je. Potešilo by, keby nám zaplatili trebárs sústredenie," dodal Tibor Sahajda.

Zdroj: TASR

Táto stránka používa cookies. Viac info