Ruskí atléti už poznajú svoj osud. Ako rozhodla IAAF?

Pridané: 26.11.2017 21:00:00

26 November 2017

Atletická federácia IAAF znova predĺžila zákaz štartov ruských pretekárov v medzinárodných súťažiach, ktorý kvôli štátom podporovanému dopingovému programu vyniesla v novembri 2015.

Ruskí atléti už poznajú svoj osud. Ako rozhodla IAAF?

Ruskí atléti už prišli napríklad o minuloročné olympijské hry v Riu de Janeiro aj o tohtoročné majstrovstvá sveta v Londýne, po dnešnom verdikte je prakticky vylúčená ich účasť na marcových halových majstrovstvách sveta v Birminghame a zrejme aj na augustovom európskom šampionáte v Berlíne.

Značný vplyv na rozhodnutie rady IAAF mal desať dní starý verdikt Svetovej antidopingovej agentúry WADA. Tá na rokovaní v Soule rozhodla, že ruská antidopingová agentúra RUSADA zatiaľ nevráti akreditáciu na vykonávanie testov. To môže negatívne ovplyvniť tiež šance ruských športovcov na účasť na februárových zimných olympijských hrách v Pjongčangu. O prípadných sankciách rozhodne Medzinárodný olympijský výbor 5. decembra.

Ani podľa IAAF sa situácia v Rusku doteraz nevrátila k bežnému štandardu. "Niektoré podmienky boli splnené, ale iné dôležité body doteraz nie. Preto sme rade IAAF navrhli, aby opätovné prijatie ruskej atletickej federácie neschválila. Rada s tým jednomyseľne súhlasila," povedal šéf osobitnej vyšetrovacej skupiny Rune Andersen.

Podľa WADA Rusi odmietajú kľúčovú požiadavku - verejne uznať výsledky vyšetrovania Richarda McLarena o štátom riadenom dopingu v krajine. To je zásadné aj pre IAAF. "Bez uznania tohto bodu neexistuje istota, že sa to nestane znova," povedal Andersen. Zároveň vyhlásil, že komunikácia s ruskými funkcionármi pre neho bola veľkým sklamaním.

Štartovať na medzinárodných súťažiach môže iba obmedzený počet ruských atlétov, ktorí preukázali, že boli dlhšiu dobu testovaní mimo ruského antidopingového systému. Nemôžu ale štartovať v národných farbách, sú vedení ako neutrálni športovci a v prípade ich víťazstva sa nehrá ruská hymna.

Naposledy rokovala IAAF o treste pre ruskú atletiku na kongrese pred začiatkom augustových MS v Londýne. Tiež vtedy dopadlo hlasovanie jednoznačne. Kvôli veľkému počtu dopingových nálezov venuje IAAF zvýšenú pozornosť aj Bielorusku, Ukrajine, Etiópii, Keni a Maroku.

Zdroj: ČTK

Táto stránka používa cookies. Viac info