Na Štiavničkách o tituly, niektorí aj o účasť na MS v Londýne

Pridané: 1.7.2017 10:31:48

01 Júl 2017

Na víkendových majstrovstvách Slovenska sa na banskobystrických Štiavničkách budú atléti usilovať aj o výkony, ktoré by im zvýšili šancu na Londýn, kde sa uskutočnia v auguste majstrovstvá sveta. Po postupovom úspechu na ME družstiev 2. ligy v Tel Avive zavládla optimistická nálada, ktorú však trochu schladzuje viacero zranení.

Na Štiavničkách o tituly, niektorí aj o účasť na MS v Londýne

Riaditeľ VŠC Dukla i šéf organizačného výboru šampionátu Roman Benčík spomenul pre neho najdôležitejšie želanie. Šampionát by vraj mal byť posledný na Štiavničkách v tej podobe, akú momentálne poskytuje štadión.

"Dúfam, že sa prejde od slov k činu a začneme ho rekonštruovať do podoby národného atletického stánku. Teraz nás však viac zamestáva príprava slovenského šampionátu. Vždy sme ho tu dobre zorganizovali a verím, že sa tak stane aj teraz. Máme nové doskočisko na výšku, momentálne však už výraznejšie neinvestujeme, len opravujeme, pretože by sme sa čoskoro mali pustiť do projektu celej rekonštrukcie."

Atletický stánok budúcnosti nadobúda postupne kontúry, aj keď samotná realizácia zatiaľ nemá pevné oporné stĺpy. "V prvotnom pláne sa ráta s modernizáciou dráhy, trávnatej plochy, z nových materiálov sa vytvoria priestory na sektorové disciplíny. Najväčšou novinkou by mali byť zastrešené tribúny s jednoduchou železnou konštrukciou. Pribudne aj rozcvičovací štadión na vedľajšej trávnatej ploche. Ak vychádzame zo zákona o športe, všetko, čo má štatút národného, musí spĺňať kritéria IAAF, čiže by sme mohli organizovať vrcholné podujatia, buď mládežníkov, alebo ME družstiev a medzištátne stretnutia," pokračoval Benčík.

Prezident SAZ Peter Korčok dúfa, že slovenská elita sa predstaví na šampionáte v solídnej forme. "Je to vyvrcholenie domácej sezóny, mali by si posúvať aj ročné maximá a zlepšovať renking v tabuľkách, aby sa zvýšila možnosť nominácie na MS. S veľkou pravdepodobnosťou do Londýna poletí menší tím, no sme v poolympijskom roku a slovenská atletika sa nachádza v štádiu dosť veľkej generačnej výmeny. Aj preto sústreďujeme pozornosť na mladšie kategórie, čakajú na nás MS do 17 rokov, s menšou výpravou, pretože budú v Nairobi. Na ME juniorov v talianskom Grossete to bude početnejšie, no a na ME do 23 rokov v Bydgoszczi nás pocestuje najviac, už teraz máme na ne 17 limitárov. Táto nastupujúca generácia by mohla v budúcnosti ostrieľaných atlétov, na ktorých sme sa stále spoliehali, dôstojne nahradiť."

Slovenskú atletiku dosť postihli zranenia viacerých osvedčených osobností. "Či už Lucia Hrivnák Klocová, Martina Hrašnová, sestry Velďákové, Matej Tóth, aj iní, to sú športovci, na ktorých sme sa neustále spoliehali a vždy sme na nich stavali úspešnosť," vyratúva Korčok. "Neustále museli zaberať naplno, a to dosť vyčerpáva. Preto je dobré, že o sebe dávajú čoraz viac vedieť mladší."

Šéftréner SAZ Martin Pupiš zľavil z pôvodných úvah o účasti na MS. "Viacerí, ktorí ladili formu na ME družstiev v Tel Avive, si asi udržia formu a malo by sa to v Banskej Bystrici prejaviť aj vo výkonoch. Tí, ktorí sú na hrane nominácie na MS v Londýne, by mali podať top výkony, aj s prípadným splnením limitov. Momentálne sa naša vízia na Londýn zastavila na dvojcifernej desiatke, pretože z olympijskej šestnástky minimálne osmička z rôznych dôvodov nepocestuje. Dúfam, že zaberú najmä sestry Velďákové i Tomáš Veszelka, ktorý by mal limit alebo renkingový výkon zaručujúci účasť atakovať na ME do 23 rokov o dva týždne. Komu sa národný šampionát nevydarí, bude mať ešte ďalšie možnosti, od 13. do 16. júla na ME 23-ročných, okrem toho sa ponúka viacero mítingov, aj ligové kolo v Šamoríne tesne pred uzávierkou plnenia limitov."

Trojskokan Tomáš Veszelka pri svojom úsilí nechýbať na MS v Londýne si vytýčil možno ešte dôležitejší cieľ, ME do 23 rokov v Bydgoszczi. "Narazený členok mi momentálne nedovoľuje skákať, na Štiavničkách si len zabehnem sto metrov a uvidím, či noha vydrží. Bude to pre mňa aj testík pred európskym šampionátom do 23 rokov. Majstrovstvá sveta v Londýne lákajú, no trojskok je nevyspytateľný. Niečo urobíte pri ňom dobre a hneď skočíte o pol metra, či meter viac. Hocičo sa môže stať a ja len dúfam, že s trénerom naplánujeme formu tak, aby vygradovala v Bydgoszczi. Popri tom zabojujem aj o účasť na majstrovstvách sveta v Londýne. Pozeral som si tabuľky, veľa z nás sa pohybuje pár centimetrov od limitu a kto si chce zabezpečiť účasť, mal by 16,80 prekonať. Verím, že na takýto výkon mám, len sa treba trafiť do pokusu."

V Banskej Bystrici nepobeží svoju hlavnú disciplínu štvrtku ani Iveta Putalová. "Zabehnem si len stovku a dvojstovku, pretože sa potrebujem zrýchliť. Na dvojstovke by som chcela titul, na stovke to vyzerá zložitejšie, no potešili by osobáky. Štvorstovku mám v pláne na nejakom inom mítingu, ešte uvidím, kde, záleží od môjho manažéra, čo vybaví. Keď sa na MS v Londýne dostanem, cieľom je semifinále s dobrým časom, aj osobákom."

Majstrovstvá Slovenska sa začínajú v sobotu o 16.00 a v nedeľu o 15.00.

Zdroj: TASR. Všetky práva vyhradené.

Táto stránka používa cookies. Viac info