Na MS do 17 rokov len s tromi atlétmi, zavážil aj rodičovský prístup

Pridané: 11.7.2017 22:21:12

11 Júl 2017

Nairobi 11. júla (TASR) - Na 10. majstrovstvách sveta do 17 rokov v kenskom Nairobi sa od stredy do nedele slovenská atletika predstaví v skromnom počte troch reprezentantov.

Na MS do 17 rokov len s tromi atlétmi, zavážil aj rodičovský prístup

Malo ich byť šesť, no zavážil rodičovský prístup. Tamojšia napätá situácia vo vnútri krajiny vyvolala také obavy, že rodičia z opatrnosti nedali súhlas deťom na vycestovanie.

Šéftréner Slovenského atletického zväzu (SAZ) Martin Pupiš chápe opatrnosť. "Rodičovský prístup bol celkom racionálny, pretože aj z ambasády sme dostali odporúčanie tam necestovať, napokon väčšina zamestnancov ambasády sa sťahuje z bezpečnostných dôvodov na mesiac preč z Nairobi. Z tohto pohľadu je to samozrejme rozumné, samotných atlétov bude neúčasť na tomto vrcholnom podujatí možno mrzieť, ale ak niekto pracuje perspektívne a navyše aj splnil kritériá na účasť, tak má pred sebou ďalšie výzvy. Teraz niečo stratili, no možno v konečnom dôsledku aj získali."

Nízke číslo v účasti nepovažuje Pupiš za deprimujúce. "Kritériá na tieto šampionáty sú vždy veľmi prísne a vždy sme mali problém s nízkou účasťou. Odzrkadľovalo sa to potom v juniorskej kategórii, aj v dvadsaťtrojke. Teraz sme mladých motivovali, finančne ich podporíme až do 25 rokov a dúfame, že vydržia dlhšie pri športe. Preto verím, že v budúcnosti sa nám táto cesta prejaví vo vyšších počtoch. Veková kategória do 17 rokov nie je to najlepšie a pochopila to aj IAAF. O tri roky by mal byť už prvý svetový šampionát do 23 rokov a kategóriu do 17 rokov zrušia."

V Nairobi sa zíde 801 atlétov (427 chlapcov a 374 dievčat) zo 131 krajín. Kladivár Daniel Danáč by v prípade postupu do finále prekročil očakávania a dvaja chodci Ľubomír Kubiš a Daniel Kováč by si mohli trúfať na prvú polovicu štartovného poľa. Súhlas na vycestovanie nedali rodičia šprintérov Emmy Zapletalovej, Lenky Kovačovicovej a Jakuba Bendu.

V doterajšej histórii sa Slovensko na MS 17-ročných príliš nepresadilo, zdobia ho len tri medaily, striebro v Bydgoszczi'99 vtedy ešte výškarky Renáty Medgyesovej, bronz pridali Alexandra Štuková v Ostrave'07 v behu na 400 m a Tomáš Kružliak v hode kladivom v talianskom Brixene'09.

Program slovenských atlétov (v SELČ):
Daniel Danáč (kladivo) - streda 11.05, alebo 12.20 - kvalifikácia, piatok 15.30 - finále
Ľubomír Kubiš, Daniel Kováč (10.000 m chôdza) - sobota 8.35 - finále

Zdroj: TASR. Všetky práva vyhradené.
Foto: Facebook Slovenského atletického zväzu

Táto stránka používa cookies. Viac info