Na 6. ročníku Banskobystrického maratónu triumf Keňana Kwemoia

Pridané: 3.9.2017 21:26:12

03 September 2017

Banská Bystrica 3. septembra - Víťazom nedeľňajšieho 6. ročníka Banskobystrického maratónu sa stal už po šiesty raz kenský bežec, tentoraz Karim Kwemoi časom 2:32:19 hodiny. Na trati si veľa odtrpel, bolo chladno a v cieli mu príliš do reči nebolo.

Na 6. ročníku Banskobystrického maratónu triumf Keňana Kwemoia

"S dosiahnutým časom nie som veľmi spokojný, bola mi zima, ťažko sa dalo bežať rýchlejšie. Som však rád, že som mohol zažiť túto atmosféru a výbornú organizáciu," povedal Kwemoi.

Banskobystrický maratón opäť pritiahol do ulíc mesta v širšom centre masu bežcov vytrvalcov z 15 krajín, medzi nimi aj tých, ktorí si na neoficiálnych majstrovstvách sveta zabehli polmaratón naboso. Na náročnej dvojokruhovej trati s úplnou uzávierkou dopravy sprevádzalo účastníkov chladné počasie, bolo zamračené a ku koncu aj mierne zapršalo. Na hlavnú maratónsku trať vybehlo 119 vytrvalcov, podľa očakávania sa hneď po štarte odpútal od ostatných Keňan z nadnárodného Benedek tímu a v cieli mu namerali vzhľadom na jeho výkonnosť slabší čas 2:32:19. Rovnaký pohľad sa naskytol aj na polmaratóncov, s nadvládou Bernarda Kipkorira Talama výkonom 1:12:33.

Medzi bosonohými, ktorí si polmaratón na asfalte mokrom od dažďa odbehli s visačkou neoficiálnych MS, už piatykrát za sebou zvíťazil Poliak Marek Dziegelewski časom 1:20:34.

Maratónsky víkend v Banskej Bystrici bol súčasťou športových akcií Európskeho mesta športu 2017 a série Marathon BB Tour. "Mali sme opäť takmer 1100 účastníkov, tieto masové mestské maratóny sú skôr o hobby behoch a ľuďoch behajúcich pre radosť. My sa im snažíme vytvoriť prostredie, ktoré umožní krásne zážitky a podporí ich v aktívnom pohybe," uviedol hlavný organizátor Peter Fabok.

Ten hovoril aj o vernosti: "Bosonohý Poliak Marek Dziegelewski sa vždy teší na naše podujatie. Už tretíkrát za sebou sme mali v tejto kategórii prvých troch s rovnakými menami, s druhým Lukášom Cintulom a tretím Karlom Černohorským, ktorý v roku 2012 bol prvým víťazom na našom podujatí. Aj pohľad na Keňanov nás teší, s maďarským manažérom obchádzajú takéto podujatia a my sme jediní, ktorí ich účasť nedotujeme. Radi ich tu vždy privítame, zvyšujú nám konkurenciu, na afrických bežcov a ich účasť sa však nezameriavame."

Banskobystrický maratón sa podľa Faboka už takmer úplne vyprofiloval: "Na dlhé roky sme stabilizovali trať, bežci s vylúčením dopravy zažívajú komfort a my sa snažíme v organizácii neustále profesionalizovať. Všetci vedia, že vytvárame akúsi strechu ďalším podujatiam v regióne, so seriálom Marathon BB Tour. Už sme dozreli, no vieme, že projekt bez cieľa je odsúdený na zánik. Preto sa neustále budeme snažiť o väčšiu propagáciu tejto krásnej trate, so snahou dostať sem viac ľudí zo zahraničia."

Výsledky
maratón
muži: 1. Karim Kwemoi (Keňa - Benedek Team) 2:32:19, 2. Miroslav Ilavský (Jogging klub Dubnica) 2:38:59, 3. Dušan Krajčovič (VŠC Dukla B. Bystrica) 2:49:27
ženy: 1. Hellen Jepkosgei Kimutaiová (Keňa - Benedek team) 3:04:50
polmaratón
muži: 1. Benard Kipkorir Talam (Keňa - Benedek Team) 1:12:33, 2. Robert Valíček (Obal Servis Košice) 1:14:46, 3. Tomáš Kubej (Muránska Dlhá Lúka) 1:15:46
ženy: 1. Katarína Jánošíková (Copy Servis L. Mikuláš) 1:21:52, 2. Nikola Berčíková (Slávia Zvolen) 1:35:28, 3. Nikola Lapošová (ŠKP Bratislava) 1:37:08
bosonohí (barefoot): 1. Marek Dziegelewski (Poľ.) 1:20:34, 2. Lukáš Cintula (Pell's Team Borský Mikuláš) 1:21:15, 3. Karel Černohorský (nereg.) 1:27:07
štafety 3x7 km: 1. Trost (Martin Bíreš, Jakub Dekrét, Kristián Klouda) 1:14:09

Táto stránka používa cookies. Viac info