MOV potvrdil OH 2024 pre Paríž a OH 2028 pre Los Angeles

Pridané: 14.9.2017 06:22:50

14 September 2017

Zasadnutie Medzinárodného olympijského výboru (MOV) v peruánskej Lime v stredu formálne potvrdilo dejiská olympijských hier v roku 2024 v Paríži a v roku 2028 v Los Angeles.

MOV potvrdil OH 2024 pre Paríž a OH 2028 pre Los Angeles

O dejiskách oboch letných olympiád rozhodovalo v stredu 85 členov MOV (deväť absentovalo-pozn.). Najbližšie sa letná olympiáda bude konať v roku 2020 v Tokiu.

K samotnému aktu potvrdenia prišlo aklamačným zdvihnutím rúk, a nie ako v minulosti v tajných voľbách. Naposledy sa o pridelení OH dvom dejiskám súčasne rozhodovalo v roku 1921, keď Paríž dostal OH 1924 a Amsterdam OH 1928.

"Dve veľké mestá dvoch veľkých krajín s jednou veľkolepou olympijskou históriou. To je win-win-win situácia," povedal prezident MOV Thomas Bach ešte pred aktom hlasovania.

"Je to skvelý deň pre športovcov na celom svete. Máme dve fantastické hostiteľské mestá. Je to historický a emocionálny deň," dodal Bach po tom, ako oficiálne oznámil dejiská.

Po jeho boku stáli aj primátori oboch miest Anne Hidalgová (Paríž) a Eric Garcetti (LA). Hidalgová po hlasovaní neskrývala nadšenie.

"Je to úžasná chvíľa. Som dnes veľmi hrdá a šťastná. Máme veľkú šancu pripraviť skvelé olympijské hry v roku 2024 v veľmi silným partnerstvom s LA," povedala primátorka Paríža.

"Olympiáda je v našej krvi, v našej DNA. Sme nesmierne nadšení, že môžeme opäť organizovať Hry a to aj vďaka skvelej spoluprácu s Parížom," dodal Garcetti, ktorý vtipne poznamenal, že o jedenásť rokov už nebude primátorom, ale na olympiádu sa teší.

Výhodou oboch miest je, že majú dostatok existujúcich športovísk a obrovskú verejnú podporu. Plánované rozpočty Parížu aj LA sa hýbu výrazne pod hranicou 10 miliárd dolárov, čo je obrovský rozdiel v kontraste so ZOH 2014 v Soči, ktoré stáli 50 miliárd.

Podľa informácie na oficiálnom webe Slovenského olympijského výboru (SOV) sa pôvodne v Lime malo voliť len dejisko OH 2024. Ale v hre zostali, rovnako ako predtým pri voľbe dejiska ZOH 2022, len dvaja veľmi silní kandidáti.

Na pôde MOV vládli obavy, aký bude ďalší vývoj záujmu o usporiadanie mimoriadne finančne náročného megapodujatia. Prezident MOV Bach tak vyšiel s revolučným návrhom, že ak sa obe mestá dohodnú, MOV by v Lime mohol rozhodnúť o dejiskách dvoch OH naraz.

K dohode medzi oboma mestami aj prišlo a inovatívne riešenie odobrilo v júli mimoriadne 131. zasadnutie MOV v Lausanne.

V stredu sa v Peru teda nevolili dejiská, ale ratifikovala sa trojčlenná dohoda MOV, Paríža a Los Angeles o tom, že v Paríži sa budú konať OH 2024 (olympijský návrat do francúzskej metropoly presne po sto rokoch), resp. v kalifornskom Los Angeles OH 2028, čo bude znamenať letný olympijský návrat do USA po 32 rokoch od Atlanty 1996.

USA sú najčastejšou hostiteľskou krajinou OH aj ZOH.

Za Slovensko v Lime hlasovala aj členka MOV, strelkyňa Danka Barteková, ktorú ako jej hosť sprevádzal generálny sekretár SOV Jozef Liba.

Krátke profily organizátorov:

OH 2024 - PARÍŽ
Počet obyvateľov: 2,2 milióna, spolu s okolitými časťami Paríža okolo 10 miliónov.
Doterajšie OH: 1900, 1924.
Plánovaný rozpočet: približne 6,2 miliárd eur. Približne 70 percent športovísk už existuje, ďalšie majú byť postavené včas. Športové centrá majú byť v okruhu 10 kilometrov od štadióna Saint-Denis.
Plusové body: hry v centre mesta, cyklistické preteky na Champs-Élysees, plážový volejbal pri Eiffelovej veži, veľa ubytovacích možností a športovísk pozdĺž rieky Seina, tenis v Roland-Garros.
Vzdialenosti: až 80 percent športovísk majú byť maximálne 10 kilometrov od Olympijskej dediny. Športovci budú na presun potrebovať len 30 minút. Len preteky v jachtingu budú v Marseille, ktoré leží pri Stredozemnom mori.
Riziko: Po teroristických útokoch v krajine, napríklad aj na Stade de France, budú bezpečnostné opatrenia na najvyššom stupni. Napriek tomu bude strach z terorizmu veľký.
Olympijský štadión: Stade de France pre 80.000 postavili pri príležitosti futbalových MS 1998. Na Stade Yves-du-Manoir, ktorý bol olympijským štadiónom v roku 1924, sa budú hrať zápasy v pozemnom hokeji.
Olympijská dedina: Cite du Cinema v mestskej časti Saint-Denis, má 50 hektárov, zmestí sa tam 17.000 hostí a nachádza sa 11 kilometrov severne od centra. Od Stade de France bude Olympijská dedina vzdialené tri kilometre.


OH 2028 - LOS ANGELES
Počet obyvateľov: približne 4 milióny
Doterajšie OH: 1932, 1984.
Plánovaný rozpočet: Los Angeles kalkuluje približne s 4,43 miliardami eur. Náklady majú kompletne kompenzovať so sponzoringu a predaja vstupeniek. MOV podporil Hry sumou 1,5 miliárd eur.
Plusové body: existujúce športoviská a olympijský štadión pre 70.000 divákov, kde sa má hrať futbalový turnaj.
Slogan: "V LA 2028 ide o to, čo máme, nie o to, čo si dokážeme vybudovať".
Vzdialenosti: Všetky športoviská majú byť od Olympijskej dediny vzdialené maximálne 40 minút.
Riziko: Jedenásť rokov do začiatku olympiády je dlhý čas. Situáciu a nadšenie môže ovplyvniť politický a ekonomický rozvoj.
Olympijský štadión: Los Angeles Memorial Coliseum pre takmer 90.000 divákov. Je to jediný olympijský štadión, ktorý hostil Hry dvakrát (1932 a 1984). Má sa tam uskutočniť otvárací aj záverečný ceremoniál a súťaže v ľahkej atletike.
Olympijská dedina: Bude v zrekonštruovanej časti Campus na Kalifornskej univerzite. Olympijská dedina tam bola aj v roku 1984. V areáli je ľahkoatletický štadión, tenisové kurty a plavecký bazén.

Zdroj: TASR

Táto stránka používa cookies. Viac info