Maratónu by malo priať počasie, hovorí sa o prekonaní rekordu

Pridané: 30.9.2017 08:30:39

30 September 2017

Elitná skupina favoritov 94. ročníka Medzinárodného maratónu mieru (MMM) je už v Košiciach a odhodlaná popasovať sa o prvenstvo. O kvalitný čas sa bude snažiť aj ženská elita, pri ktorej sa očakáva útok na traťový rekord.

Maratónu by malo priať počasie, hovorí sa o prekonaní rekordu

Pred maratónskym víkendom to vyzeralo, že prekonaniu ženského rekordu, ktorý v roku 2013 vytvorila Ashete Bekere Didová, bude priať aj počasie. To by malo byť v prvý októbrový deň ideálne.

„Vítame mierne ochladenie. Ráno o 9. hodine, keď je štart maratónu, by malo byť okolo 10 stupňov. Keď bude okolo 11-tej hodiny dobiehať elitná skupina bežcov, očakávame teplotu okolo 13 stupňov. Takéto hodnoty určite vítame a sú priaznivé pre bežcov a žičlivé ku kvalitným časom," uviedol riaditeľ MMM Branislav Koniar.

Padne ženský rekord?
Ženský traťový rekord najstaršieho európskeho maratónu má po roku 2013 hodnotu 2:27:47 h. Na jeho prekonanie si brúsi zuby viacero afrických vytrvalkýň. S najlepším „osobákom" sa v Košiciach predstaví Keňanka Janet Jelagat Ronová, ktorá pred tromi rokmi v Tokiu dosiahla čas 2:26:03. „Ženy začínajú veľmi rýchlo, čo je trend nedávnych rokov. Manažér elitnej skupiny žien si myslí, že by mohli dosiahnuť čas pod 2:25:00 h. Želáme si, aby ten rekord padol, no nepredbiehajme. Veríme, že niektorá z elitných žien udrží nastolené tempo a zabehne vynikajúci čas," poznamenal Koniar.

Obhajca túži po repete
Medzi mužmi so štartovým číslom 1 vybehne na trať 34-ročný obhajca vlaňajšieho triumfu David Kemboi Kiyeng. V roku 2017 už triumfoval aj v Ottawe (čas 2:13:16 h) a vysoké ambície bude mať aj v Košiciach. „Vyzerá to, že počasie bude omoho priaznivejšie ako v Kanade, preto si myslím, že by mohol byť výsledok podobný ako vlani. Budem sa snažiť o čo najlepší medzičas," uviedol Kyieng.

Kým bežci z Kene boli už v piatok v Košiciach, etiópska časť afrických favoritov si skomplikovala situáciu, keď zmeškala prestup na letisku v Istanbule. Do Košíc preto pricestujú autobusom z Viedne. Celkovo sa na podujatí predstaví až 22 afrických vytrvalcov.

Košický súboj Urbana so Sahajdom
O honor najlepšieho Slováka sa pravdepodobne popasujú Jozef Urban a Tibor Sahajda, členovia košického klubu TJ Obal servis. Tých poženú vpred nielen košickí diváci, ale aj snaha o limit 2:21:00 h znamenajúci kvalifikáciu na ME 2018. „Nad celkovým umiestnením nepremýšľam, želám si najmä čas pod 2:21:00 h. Verím, že moja noha vydrží, no ťažko povedať, ako sa budem cítiť trebárs na 30. kilometri. Dôležité bude udržať tempo, ktoré bude stanovené od úvodu a neprepáliť to. Samozrejme, že by ma potešil osobný rekord," poznamenal Urban. V ideálnom zdravotnom stave nebol ani Sahajda, ktorého pár dní pred košickým maratónom trápila viróza. „Pre mňa je prvoradé v zdraví dobehnúť do cieľa a mať dobrý čas," povedal Urban.

Maratónsky víkend v Košiciach sa začal už v piatok 29. septembra, keď organizátori otvorili Expo MMM. Na ňom sa v sobotu od 11. hodiny predstavia aj najväčší favoriti, ktorí fanúšikov potešia na autogramiáde.

Zdroj: TASR

Táto stránka používa cookies. Viac info