Kipropa pozitívne testovali na EPO,komisár vraj žiadal od neho úplatok

Pridané: 4.5.2018 19:30:00

04 Máj 2018

Útvar pre integritu atletiky (AIU) potvrdil pozitívny dopingový nález vo vzorke olympijského víťaza z Pekingu 2008 v behu na 1500 metrov Asbela Kipropa. Keňanovi mali nájsť v tele na novembrovej mimosúťažnej kontrole stopy po zakázanej látke EPO.

Kipropa pozitívne testovali na EPO,komisár vraj žiadal od neho úplatok

AIU uviedol v stanovisku, že antidopingový komisár sa priznal k upovedomeniu Kipropa o blížiacom sa teste. Vypýtal si za to úplatok, ktorý mu atlét poslal na účet, podľa Kipropa vzorku následne zmanipulovali, lebo nepreviedol dostatočnú sumu.

AIU vyjadril sklamanie z takéhoto postupu, neznamená to však, že vzorka skutočne nebola pozitívna. Rozhodne o tom nezávislá disciplinárna komisia Medzinárodnej asociácie atletických federácií (IAAF).

"Nezaznamenali sme žiadne manipulovanie vzorky, porušenie pravidiel antidopingovej kontroly by malo zabrániť sankciám voči športovci jedine v prípade, že priamo spôsobilo pozitívny nález. Upovedomenie vopred však nemohlo zapríčiniť prítomnosť EPO," citovala zo stanoviska AIU agentúra DPA.

B-vzorka z 20. februára sa rovnako preukázala ako pozitívna, 28-ročného Kipropa formálne obvinili 16. marca. Keňan, ktorý má okrem olympijského víťazstva na konte aj tri tituly svetového šampióna, trvá na svojej nevine.

Zlato z Pekingu dostal po tom, ako pôvodného šampióna Rashida Ramziho z Bahrajnu diskvalifikovali pre doping.

V uplynulých rokoch sa previnilo aj viacero Keňanov vrátane víťazky maratónu na OH 2016 Jemimy Sumgongovej či trojnásobnej víťazky Bostonského maratónu Rity Jeptoovej.

Zdroj: TASR

Táto stránka používa cookies. Viac info