III. ročník Svätoštefanského behu

Pridané: 4.9.2017 23:45:00

04 September 2017

Dňa 19. augusta 2017 sa pod záštitou starostu obce, Ing. Mariána Tótha, uskutočnil v Tvrdošovciach 3. ročník Svätoštefanského behu. Organizátori podujatia, občianske združenie SPORT Friends Tvrdošovce 2013 (OZ SFT2013) zastupované Mgr. Dáriusom Majorom, Ing. Marianom Batykom a Petrom Csányim, sa po dobrej skúsenosti z prvých dvoch ročníkov rozhodli, vzhľadom na úspech a jedinečnosť podujatia, pokračovať v jeho organizovaní a spraviť z neho každoročnú tradíciu počas tvrdošovských hodových slávností.

III. ročník Svätoštefanského behu

Jedinečnosť bežeckého podujatia vyzdvihuje fakt, že Svätoštefanský beh je jediné cestné bežecké podujatie na 5 km s platnou certifikáciou na Západnom Slovensku.

Za jedinečnej podpory generálneho partnera, Jazykovej školy ELLI, a vďaka finančnej podpore Nadácie ZSE, si na certifikovanej 5000m trati zmeral sily rekordný počet účastníkov - 179 bežcov (deti, žiaci a dorastenci na tratiach od 20m do 1700m). Medzi nimi nechýbali ani niektorí víťazi z predošlých ročníkov, menovite Gabriel Švajda, majster Slovenska v maratóne za rok 2016, Milan Furár alebo Lucia a Dana Janečkové. O "nabité" štartovné pole sa naďalej postarali vynikajúci bežci ako napr. Imrich Magyar, Marian Dávidík a Csilla Fugli.

Najviac pozornosti však vzbudzovala účasť atletického chodca a olympionika, Dušana Majdána, 5-násobného majstra Slovenska v atletickej chôdzi na 50km a zároveň čestného hosťa III. ročníka Svätoštefanského behu.

Celkovo bolo na behu zastúpených sedem vekových kategórií a tri špeciálne kategórie.

Partneri podujatia: Západoslovenská energetika, Jazyková škola ELLI, Inov8, Craft, Perskindol, Ferdinand, Ready2Run, COOP Jednota, Bombus, Inpresso, Poď Von, Arokaya Thai Massage, Kastler, Prebezcov.sk, Mecom, Still Mass, Korund a Coffee & Cake Patio.

Miestni partneri podujatia: Grafity, Tvrdošovské zlato, PD Tvrdošovce, Cukrovinky Diana Szikora, Termálne kúpalisko Tvrdošovce, Lifestyle Fitness, Sviečky od Maťky, Sklenárstvo Tomáš Szabó, Vila Monika a Cukráreň - Kaviareň Pod Gaštanom.

K úspešnej propagácii dopomohol aj hlavný mediálny partner podujatia Beh.sk a časomiera Kril.

Ešte predtým než sa začala písať história tretieho ročníka Svätoštefanského behu, bežci a organizátori bežeckých podujatí mohli aj tento rok nominovať svoje behy v hlasovaní o bežecké ocenenia za rok 2016 podujatia Running Gala. Predseda Bežeckého klubu, Mgr. Dárius Major, neváhal, a i tento rok sebavedome nominoval Svätoštefanský beh v kategórii "Bežecké podujatie roka 2016". "Running lavína" pohltila všetkých Tvrdošovčanov a fanúšikov. Tvrdošovčania opäť preukázali, že majú srdce na pravom mieste, vedia sa spojiť a s hrdosťou postaviť za Tvrdošovce. Opätovné víťazstvo Svätoštefanského behu preukázalo, že organizácia behu v Tvrdošovciach má zmysel.


K povšimnutiu patrí aj fakt, že koncom roku 2016, Svätoštefanský beh splnil všetky kritériá Európskej atletiky na udelenie základnej úrovne kvality podujatia a v roku 2017 je náš beh zaradený do medzinárodného bežeckého kalendára Európskej atletiky.

Úsilie organizačného tímu kvalitne usporiadať III. ročník podujatia na profesionálnej úrovni bolo pozitívne hodnotené všetkými zúčastnenými bežcami.

Mamutí poloblúk Inov8, ktorý vyrástol pred obecným domom pri "bežeckej dedinke" nemohol prehliadnuť žiaden návštevník obce. Bežci a návštevníci si tento rok mohlo vychutnať bohatú "bežeckú dedinku". Nové priestory registrácie v Obecnom dome, vytvorili priestor a príležitosť pre našich partnerov prezentovať svoju firmu, značku a produkty. Bežci a návštevníci si tak mohli prezrieť a pristaviť sa pri stánkoch firiem Kastler, kde si mohli pochutnať na sajderoch; Still Mass, ktorý pripravil pre bežcov ochutnávku svojich produktov; športový stánok novozámockej predajne Poď Von s jej produktami alebo si mohli pochutnať na čerstvej káve pri pojazdnej kaviarni pražiarne Inpresso z Galanty.

Neúnavná práca Mgr. Dáriusa Majora bola badateľná nielen na bohatých vecných cenách pre najrýchlejších bežcov, ale aj na samotnom obsahu štartovacieho balíka, ktorý obdržal každý bežec v hlavnej kategórii. Každý bežec obdržal jedinečné štartovné číslo s čipom na meranie času, vzorky gélov od firmy Perskindol, plechovku Red Bullu, zľavový kupón a kalendár od firmy prebezcov.sk, zľavový kupón od firmy Kastler, informačné letáčiky o Obecnom múzeu v Tvrdošovciach, Termálnom kúpalisku Tvrdošovce, Sviečkach od Maťky, raw tyčinku a informačný letáčik od firmy Bombus a lístok na chutný guláš, ktorý tento rok po prvýkrát pripravovalo naše OZ.

Počas celého behu bol zabezpečený pitný režim vo forme minerálnej vody od firmy COOP Jednota. Bežci si po dobehnutí mohli vychutnať zdravú raw tyčinku od firmy Bombus natural energy alebo zahasiť smäd plechovkou Red Bullu a nechať si "narásť krídla". Pre deti bola pripravená sladká odmena od Cukrovinky Diana Szikora a samozrejme i chutné jablko od PD Tvrdošovce.


Záverečnou bodkou za akciou bolo slávnostné vyhlásenie výsledkov. Veľká vďaka patrí Časomiere Kril, ktorých meranie čipovou časomierou zabezpečilo rýchle a spoľahlivé poskytnutie výsledkov. Kvalita tohtoročných časov nadmieru prekvapila organizátorov, veď medzi sto dospelými sa až 19 bežcov dostalo pod hranicu 20 minút. Silná bežecká konkurencia dávala tušiť, že tempo pretekov bude od začiatku veľmi rýchle. Nakoniec sa tak aj stalo a výsledkom bol traťový rekord v podaní Gabriela Švajdu.

Absolútne poradie u mužov bolo nasledovné:
1. Gabriel Švajda (Ready2Run Dvory nad Žitavou) 16:08
2. Marian Dávidík 16:23
3. Imrich Magyar 16:25
a u žien:
1. Lucia Janečková (BMSC Bratislava) 18:55
2. Csilla Fugli 19:39
3. Dana Janečková 19:43

Traja najrýchlejší z každej kategórie boli dekorovaní medailami a vecnými cenami od našich partnerov. Pre víťazov jednotlivých kategórií boli pripravené špeciálne sklenené trofeje, ktoré im budú pripomínať, že práve oni boli najrýchlejšími bežcami a bežkyňami vo svojich kategóriách.


Stáť na pódiu v Tvrdošovciach sa skutočne oplatilo, veď všetci dekorovaní si odnášali okrem ťažko vybojovaných medailí, exkluzívneho balenia pív od pivovaru Ferdinand, ktoré úzko spolupracovalo s Petrom Csányim, aj ďalšie vecné ceny od našich partnerov v hodnote približne 150 €.


Okrem tradičných víťazov, boli originálne odmenení a dekorovaní i najrýchlejší Tvrdošovčan a Tvrdošovčanka. Medzi ženami sme korunovali novú najrýchlejšiu bežkyňu. Martina Benková Markovičová neúčasť víťazky predošlých dvoch ročníkov, Veroniky Tóthovej, využila vo svoj prospech a získala tým svoj prvý titul. Naopak, u mužov taktický súboj vyhral minuloročný víťaz, Dárius Major, predseda Bežeckého klubu Tvrdošovce.

Minuloročná novinka vo forme novej kategórie, Najrýchlejší bežecký pár, prilákala rekordný počet párov zo Slovenska a Maďarska. Pri registrácii zahláseným dvojiciam sa po pretekoch spočítali ich časy a bežecký pár s najnižším súčtom časov sa mohol postaviť na najvyšší stupienok. Motivácia tu určite bola, keďže pre víťazný pár bola nachystaná nielen taška plná hodnotných vecných cien ale aj jedinečná sklenená trofej. Úspešným víťazným párom sa tento rok stala dvojica Peter Urbanovič a Valéria Kliská s časom 42:29.

V závere ešte stále bolo cítiť menšie napätie medzi bežcami, veď každý ešte netrpezlivo čakal na bohatú tombolu so zaujímavými cenami od partnerov podujatia. Dvadsať balíčkov bolo pripravených pre šťastlivcov z radov bežcov vďaka štedrosti sponzorov podujatia. Do bohatej tomboly prispeli cenami firmy: Craft, Inov-8, Mecom, Tvrdošovské zlato, Arokaya Thai Massage, Perskindol, Sklenárstvo Tomáš Szabó a Vila Monika. Dvoma špeciálnymi cenami do tomboly prispel i Dušan Majdán.

Úroveň Svätoštefanského behu, ktorej tradícia bola úspešne založená v roku 2015, je z roka na rok na vyššej úrovni. Ciele behu ostávajú i naďalej nezmenené: propagovať aktívny pohyb formou behu už od malého dieťaťa, zapájať dospievajúcu mládež do športovania a pohybom preventívne predchádzať k nežiaducemu tráveniu voľného času a propagovať beh v obci s veľkým bežeckým potenciálom. Tvrdá a svedomitá práca členov občianskeho združenia Sport Friends Tvrdošovce 2013 vo všetkých fázach realizácie behu nedala šancu neúspechu.

Na spomínané bežecké podujatie voľne nadväzujú exhibičné bežecké podujatia v januári a v marci.
Video recenzia o Svätoštefanskom behu od barefoot bežkyni
https://www.youtube.com/watch?v=slWhjRtKrBQ
Fotogaléria http://svatostefanskybeh.rajce.idnes.cz/Svatostefansky_beh_2017/
Fotogalérie na Facebooku https://www.facebook.com/pg/svatostefanskybeh/photos/?tab=albums
Oficiálne výsledky
http://svatostefanskybeh.sk/images/SSB_2017_vysledky.pdf
Webová stránka
www.svatostefanskybeh.sk
Svätoštefanský beh na Facebooku
https://www.facebook.com/svatostefanskybeh/

Táto stránka používa cookies. Viac info