Zdravé a silné kosti 1

Výsledky výskumu publikované v magazíne Physical Medicine & Rehabilitation Clinics of North America hovoria, že až 20% bežcov trpí jednou z foriem únavového poranenia kosti.

Rovnako ako na svaly, aj na kosti je pri každom behu a inej športovej aktivite vyvíjaný tlak. Mierna záťaž je pre našu kostru dobrá, pretože urýchľuje prirodzenú obnovu kostných tkanív. Ak je však záťaž neprimeraná, mikroskopické poškodenia sa hromadia rýchlejšie ako sa samotné kosti stíhajú obnovovať. Medzi najčastejšie únavové poranenia vznikajúce v dôsledku nahromadenia drobných poškodení patria drobné praskliny, zápaly a v najhoršom prípade únavové zlomeniny s dobou liečenia aj niekoľko mesiacov.

Ako sa teda starať o naše kosti?

1. Spite
Bežci spávajúci pravidelne menej ako 6 hodín denne, negatívne ovplyvňujú funkčnosť hormónov, ktoré majú pod kontrolou hustotu a zdravie kostí. Ďalším neblahým dôsledkom spojeným s deficitom spánku je zvýšenie hladiny stresového hormónu kortizolu. Tento vyvoláva rozklad tkanív, znižuje hladinu testosterónu a pozmeňuje spôsob vylučovania rastového hormónu potrebného pre zotavovanie.

2. Posilujte
Okrem drepov a výponov vyskúšajte aj polymetrické cvičenia pozostávajúce z krátkych explozívnych pohybov akými sú napríklad skoky. Náhle brzdenie, ku ktorému pri výskokoch, preskokoch či zoskokoch dochádza stimuluje zvyšovanie hustoty kostí. Takýto tréning by mal byť ale veľmi krátky (50 - 60 dotykov z podložkou) aby sme hneď na začiatku nedosiahli presný opak a neprivodili si nepríjemné zranenie. Zo začiatku cvičte trpezlivo len raz týždenne.

3. Vyberte si kvalitnú bežeckú obuv
Výber správnej obuvi je téma snáď na jednu celú knihu, preto sa jej povenujeme v samostatnom článku. Náš výber obuvi si ale môžete pozrieť už hneď a teraz v našom eshope.

Táto stránka používa cookies. Viac info