Životnosť bežeckej obuvi

Ako často meniť bežecké topánky? Čo výrobca alebo bežec to iná odpoveď. Kým výrobcovia by radi na našich nohách videli nový model už po 500 km, najšetrnejší bežci atakujú bez problémov 2000 – 2500 km.

Povedzme si ale pravdu, univerzálna hodnota neexistuje. Na životnosť bežeckej boty totiž vplýva priveľa faktorov: váha bežca, bežecká technika, terén, typ topánky...

Ľahko sa tak stane, že ten istý model vydrží 65 kilogramovému borcovi behajúcemu cez špičky po mäkkých lesných chodníkoch aj dvakrát toľko ako 95 kilogramovému bežcovi našľapujúcemu cez pätu na asfaltovom chodníku.

Práve preto sa nikdy nepozerajte len na objem nabehaných kilometrov ale:

a) vyhodnocujte pocit z behu: akonáhle začnete pociťovať diskomfort alebo vás po tréningu pobolievajú kolená či členky topánky s najväčšou pravdepodobnosťou stratili svoje technické vlastnosti a nastal čas na výmenu.
b) sledujte znaky opotrebenia: zošúchaný vzor na podrážke, roztrhaná stielka či vydratá vnútorná časť trápiaca vašu pätu.
c) porovnávajte: každý bežec by mal mať súčasne aspoň dva páry bežeckých topánok. Ak s novším modelom letíte ako pierko a v staršom sa teperíte ako ľadoborec tak je určite súci na vyhodenie.
d) rozoznávajte: ak ste si zaobstarali závodné špeciálky s minimálnou vrstvou tlmenia neočakávajte že v nich otočíte rovnaký objem ako v tréningových objemovkách

Záver

Vždy sa riaďte pocitom a nikdy na bežeckej obuvi nešetrite. Zdravé nohy sú pre bežca to najdôležitejšie!

Podľa viacerých štúdií bežci v Európe menia obuv v priemere po 900 kilometroch. Toto je len info pre tých, ktorí na záver článku silou mocou očakávajú nejakú odporúčanú hodnotu.

 

Anketa

Ako často meníte bežeckú obuv?

Táto stránka používa cookies. Viac info