Čo jesť tesne pred behom

Pred behom kratšej intenzity 5-10km intenzívneho behu, je potrebné zásobiť telo glukózou (monosacharid alebo taktiež povedané jednoduchý cukor), ktorý ide rovno pečene, kde sa mení na glykogén a poskytne okamžitú energiou. Výborným zdrojom je ovocie a skvelou voľbou sú ďatle, marhule, slivky, figy a hrozienka.

Glukózu je potrebné doplňovať každých 20 minút po hodinovej aktivite, pretože sa rýchlo spaľuje. O trochu pomalšie pôsobí a taktiež sa spaľuje fruktóza (taktiež monosacharid), ktorý doplníme agátovým sirupom, mangom, banánom alebo papájou a to aj v sušenej podobe. Jedlo v podobe ovocia plánujeme jesť 30-60min. pred vybehom.

Pred tréningom trvajúcim od 1 do 3 hodín strednej intenzity je najlepšia kombinácia jednoduchý cukor a malé množstvo bielkovín s trochou tuku. Sušené ďatle s konopným proteinom a chia alebo ľanovými semienkami, to je správna kombinácia. Môžeme si pripraviť nápoj z agátoveho sirupu s rastlinným proteinom, ako napriklad konopným, hráškovým alebo ryžovým a mletými ľanovými alebo chia semiačkami. Na trhu je možne nájsť množstvo tyčiniek z týchto surovin, je z čoho vyberať.

Jedlo s ovocím a nejakým proteinom je dobré jesť s dlhším časovým odstupom a to asi 90 minút pred treningom. Koktail ale môžete vypiť už 45-60 minút, ked nestíhate. Pred vytrvalostým tréningom je nutné šetriť zásoby glykogénu vo svaloch a efektívne páliť tuk ako zdroj energie. Glykogén sa vyčerpá v priebehu niekoľkých hodín. Potom je nutné doplňovať ho v kratších intervaloch, aby sa zabránilo zhoršeniu výkonnosti. Pred vytrvalostným treningom konzumujeme komplexnú stravu bohatú ako na bielkoviny tak aj na zložité sacharidy a tuky. Jedlo naplánujeme asi 2-2,5 hodín pred treningom.

 

Táto stránka používa cookies. Viac info