Tejpovanie

Tejpovanie je dnes už štandardnou metódou používanou v športe, športovom lekárstve, v rehabilitačných centrách.
Podľa spôsobu využitia a použitých materiálov rozdeľujeme tejpy na: fixačné tejpy a kinesio tejpy.

Fixačné tejpovacie pásky sa používajú k fixácii alebo spevneniu kĺbových štruktúr alebo svalov. Ich hlavnými kvalitami by mala byť pevnosť, nedajú sa roztiahnuť a lepivosť - adhézia. Pri klasickom tejpovaní sa tejpovacia páska obvykle ponecháva iba po dobu športovej aktivity. Pri tejpovacích páskach, ktoré sa používajú pri tejpovaní metódou nazývanou kineziotejping sa naopak očakáva, že bude čo najpružnejšia. Kinezio tejp vďaka svojej pružnosti neobmedzuje v pohybe a jeho vlastnosti napodobňujú vlastnosti ľudskej kože. Preto kinezio tejp môže na koži zostať až 5 dní. Tento druh tejpovania sa používa k liečbe akútnych, tak aj chronických bolestí pohybového a svalového aparátu.

Tejpovacie pásky sa využívajú k stabilizácii kĺbových štruktúr a segmentov, či už z dôvodu prevencie poškodenia kĺbových štruktúr alebo z dôvodu zníženia už existujúcej kĺbovej instability (napr. pri oslabení väzivového aparátu rôznej etiológie).V terapeutickej oblasti sa kinesiotaping využíva okrem vyššie uvedenej stabilizácie kĺbových štruktúr tiež ako pasívna opora najrôznejších pohybových segmentov určená k zníženiu záťaže daného svalu alebo inej štruktúry, ktorá je vystavená preťaženiu.

Výrazne ovplyvňuje hojenie poraneného tkaniva, regeneráciu svalstva, čím umožňuje prinavrátiť jeho funkciu do optimálneho stavu, znižuje bolesť, redukuje opuchy a zápaly, znižuje svalovú únavu a to všetko pri zachovaní dostatočného rozsahu pohybu ošetrovanej časti pohybového aparátu.
Liečebné účinky špeciálne upravených pások pôsobia na naše svalstvo, úpony, kĺby, fascie, kožu, cievny a lymfatický systém.
Správne aplikovaná páska umožňuje v postihnutom mieste zvýšiť cirkuláciu ciev a lymfy čo spôsobuje zvýšenie látkovej výmeny, následne ústup bolesti a zrýchlenie liečenia.

Táto stránka používa cookies. Viac info