Regenerujte v sprche

Nie každý má čas alebo prostriedky na regeneračné procedúry od výmyslu sveta. Nevadí. Veľmi účinnú regeneračnú pomôcku má totiž doma v kúpeľni každý jeden bežec - obyčajnú sprchu. Pre dokonalú regeneráciu stačí jednoduché striedanie teplej a studenej vody.

Ako to funguje
Studená voda spôsobí, že drobné cievy v podkoží sa stiahnu, aby zabránili nadmerným stratám tepla. Naopak, horúca voda vyvolá opačný efekt a cievy sa roztiahnu. Striedanie týchto podnetov potom v príslušnej časti tela (napríklad v nohách) výrazne podporí krvný obeh a zlepší sa odvod metabolických produktov vzniknutých po záťaži aj prívod živín do svalov, väzov a kĺbov.

Striedavá sprcha nielen nôh, ale aj celého tela, je navyše základnou metódou otužovania. To vám pomôže v chladnom a sychravom zimnom období znížiť riziko rôznych ochorení a infekcií. A ženy iste ocenia bonus v podobe spevnenej pokožky.

Ako postupovať
Najskôr sa osprchujte tak, ako ste po tréningu zvyknutí. Potom si pustite studenú vodu a postupne schlaďte nohy. Na kĺby, achilovky a obzvlášť na miesta namáhaných svalov púšťajte prúd ľadovej vody aspoň desať sekúnd. Ak sa na to cítite, môžete si neskôr osprchovať studenou vodou aj trup a tvár.

Následne si pustite horúcu vodu a dôkladne prehrejte najskôr nohy a po nich aj zvyšok tela. Celý postup opakujte dva až trikrát a zakončite ho vždy studenou sprchou.

Táto stránka používa cookies. Viac info