Drepy

Drep je cvikom, ktorý po správnom technickom zvládnutí naučí bežcov, ako byť lepším vo svojom športovom odvetví pomocou zlepšenia základných atletických schopností a pohybových momentov.

Efektívne drepovanie učí bežca tiež to, ako zaťažovať a zapájať do pohybu svaly zadnej časti tela, ako stabilizovať a spevniť boky, kolená a členky, alebo ako sa hýbať so správnym držaním tela a udržiavať si toto dobré držanie počas dlhšieho časového úseku.

Časté chyby, ktoré vídame pri vykonávaní drepu, sú v skutočnosti podobné a rovnako zlé pohybové momenty zodpovedné za mnoho zranení pri behu. Patrí sem strata ideálneho držania tela, nesprávne zaťažovanie kolien, resp. ich nevhodné polohy pri jednotlivých pohyboch, prípadne strata stability v oblasti bokov, kolien a členkov.

Hlavné prínosy drepov
1. Získate väčšiu silu - cvičením drepov zvýšite silu hamstringov a štvorhlavý sval stehna, čo sú primárne stabilizátory pohybu.
2. Drepy zvyšujú rozsah pohybu a mobilitu kĺbov - urazy pri športe môžu byť spôsobené slabým systémom stabilizačného svalstva a spojivového tkaniva. Drepy pomáhajú obidva tieto elementy posilniť. Prevencia vzniku zranení je dosiahnutá aj zlepšením flexibility. Drepy zvyšujú rozsah pohybu v kĺboch nachádzajúcich sa na nohách, a to od bedrových až po členkové kĺby.
3. Vyformujete si svaly v oblasti zadku, stehien, chrbta aj brucha - pri drepovaní sú zapojené veľké svalové skupiny- predné svaly stehna, zadné svalstvo stehna, lýtka aj brušné svaly.
4. Drepovanie pomôže odbúrať z tela odpadové látky - drepy zlepšujú cirkuláciu krvi a lymfy, čo vedie k odbúraniu odpadových látok a tiež k zásobovaniu tkanív živinami.
5. Vďaka drepom spálite viac tuku - drepy sú náročným cvikom a preto si vyžadujú veľa energie. Drepovanie napomáha k zrýchleniu metabolizmu. Alternatíva bez činiek je využívaná aj v rôznych kardio tréningoch.

Ako správne drepovať?
1. Postavte sa, nohy položte od seba na šírku bokov. Ruky vedľa tela.
2. Postupne klesáme, zadok tlačíme dozadu (prenášame váhu na päty), ruky pred seba.
3. Dbajte na to aby bol počas cviku chrbát rovný, kolená nesmú byť viac vpredu ako špičky a päty sú po celý čas na zemi. Klesnúť by ste mali minimálne na pozíciu, kedy sú stehná rovnobežné s podlahou.
4. Keď už klesnete na minimálnu pozíciu- skúste v pozícií chvíľu zotrvať. S výdychom ideme naspäť hore.

Táto stránka používa cookies. Viac info